برندگان جایزه نوبل شیمی معرفی شدند


آفتاب نیوز :

کمیته نوبل جایزه نوبل شیمی 2023 را به مونجی باندی، لوئیس بروس و الکسی اکیموف به دلیل تحقیقاتشان در مورد کشف و ادغام نقاط کوانتومی اهدا کرد.

امروزه نقاط کوانتومی بخش مهمی از ابزارهای فناوری نانو هستند. برندگان جایزه نوبل شیمی 2023 همگی از پیشگامان کشف دنیای نانو بودند.

در اوایل دهه 1980، لوئیس بروس و الکسی اکیموف، ارائه دهندگان شیمی امسال، به طور مستقل نقاط کوانتومی را ایجاد کردند که نانوذرات کوچکی هستند که خواص آنها توسط اثرات کوانتومی تعیین می شود.

در سال 1993، Mungi Boundy روش‌های ساخت نقاط کوانتومی را متحول کرد و کیفیت آن‌ها را که پیش‌نیاز مهمی برای استفاده از آن‌ها در فناوری نانو امروزی است، بسیار بهبود بخشید. بنابراین، جایزه نوبل شیمی 2023 نیز به کشف و توسعه نقاط کوانتومی اختصاص داده شده است، نانوذرات آنقدر کوچک که اندازه آنها خواص آنها را تعیین می کند.

این ذرات خواص منحصر به فردی دارند و اکنون نور خود را از صفحه تلویزیون و لامپ های ال ای دی ساطع می کنند. آنها واکنش های شیمیایی را کاتالیز می کنند و نور شفاف آنها می تواند بافت تومور را برای جراحان روشن کند.

محققان عمدتا از نقاط کوانتومی برای ایجاد نور رنگی استفاده کرده اند. آنها بر این باورند که در آینده، نقاط کوانتومی می‌توانند به الکترونیک انعطاف‌پذیر، حسگرهای کوچک، سلول‌های خورشیدی نازک‌تر و نازک‌تر و احتمالاً ارتباطات کوانتومی رمزگذاری‌شده کمک کنند.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما