جزئیات مهم درباره موضوع افزایش مالیات بر سیگار


آفتاب نیوز :

بر اساس بند الحاقی 5 ماده 73 لایحه قانون، علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده محصولات دخانی که در بند «ت» ماده 26 قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر سود، حقوق واردات و … تصریح شده است. انحصار حق بر فرآورده های دخانی از ابتدای سال 1403 هر سال مالیات هر نخ سیگار به شرح زیر افزایش می یابد:

1-1 تولید داخلی با مارک ایرانی پانزده درصد (15%)

1-2 محصول داخلی با برند بین المللی بیست و پنج درصد (25%)

3-1 نخ سیگار وارداتی با هر نشان پنجاه درصد (50%)

1-4 هر بسته 50 گرمی تنباکوی تولید داخل بیست درصد (20%) می باشد.

1-5 هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی آماده وارداتی حاوی پنجاه و پنج درصد (55%) است.

همچنین در برنامه هفتم توسعه، 100 درصد درآمد حاصل از اجرای این بخش توسط سازمان امور مالیاتی به خزانه کشور و در بودجه های سنواتی برای کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری ها وصول می شود. به همین دلیل باید فضاهای ورزشی در اولویت توسعه قرار گیرد و مناطق کمتر برخوردار از هم تفکیک شود و فضاهای ورزشی در مدارس بهسازی شود.

البته باید گفت که واردات رسمی سیگار از سال 1396 متوقف شده است و تمامی سیگارهای خارجی که به صورت مشترک در کشور تولید نمی شوند و تصویر هشدار دهنده روی آن وجود ندارد، قاچاق است.

در مجموع این بند در برنامه هفتم توسعه گنجانده شد، در حالی که افزایش مالیات بر سیگار در کشور همواره موضوعی بحث برانگیز بوده است.

به طور کلی از 22 دی ماه 1400 مقرر شد صنعت دخانیات کشور مالیات و عوارض محصولات تولیدی را در قالب دو فصل پرداخت کند. بند «ت» ماده 26 قانون دائمی ارزش اضافی و انحصار، 27 درصد مالیات و عوارض از تولیدکنندگان داخلی با برند ایرانی، 42 درصد از تولیدکنندگان داخلی با برندهای بین المللی و 75 درصد از واردکنندگان را ملزم کرده است. همچنین مقرر شد هر ساله پنج واحد درصد به اعداد فوق اضافه شود تا میزان مالیات و عوارض تولیدکنندگان داخلی با برند ایرانی به 57 درصد، تولیدکنندگان داخلی با برندهای بین المللی به 97 درصد و واردات به 135 درصد افزایش یابد. ٪.

البته چند روز پس از اجرای این قانون، خبر تصویب مالیات پنبه سیگار در کمیسیون تلفیق بودجه منتشر شد که مورد انتقاد تولیدکنندگان قرار گرفت و در نهایت رد شد. اما موضوع مالیات پنبه برای سال 1402 اجرا شد. به گفته قائم مقام اتحادیه صنف آتور، سقط جنین فروشندگان و عمده فروشان دخانیات در تهران، با توجه به وضع مالیات جدید، قیمت سیگار در سال جاری نسبت به اسفند سال گذشته 10 تا 15 درصد افزایش داشته است.

موضوع مالیات بر سیگار همواره محل مناقشه وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار بوده است. تولیدکنندگان معتقدند افزایش مالیات سیگار باعث افزایش قاچاق می شود اما فعالان مبارزه با دخانیات بارها اعلام کرده اند که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد و معتقدند افزایش مالیات باعث کاهش مصرف دخانیات می شود.

اخیرا رئیس دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت درباره مصوبه جدید مجلس در طرح هفتم توسعه گفته بود شاید این خبر جسورانه مبنی بر گران شدن سیگار صحت نداشته باشد. قیمت هایی که اکنون معرفی شده به گونه ای است که تفاوت چندانی در قیمت محصولات دخانی وجود ندارد. مثلا یک پاکت سیگار 15000 تومانی باید 2250 تومان باشد; و 25000 نخ دیگر حدود 31000 نخ می شود! آیا این اعداد آنقدر زیاد است که قیمت سیگار اینقدر خبرساز شده است؟ بدیهی است که این افزایش قیمت تاثیری در کاهش مصرف نخواهد داشت و تا زمانی که ساختار قیمت گذاری محصولات دخانی به گونه ای باشد که با در نظر گرفتن حداقل قیمت ها در بسته محصولات دخانی، صنعت دخانیات سعی در پرداخت هزینه کمتری داشته باشد. مالیات حتی 100 سود افزایش مالیات کاهش می یابد مصرف نمی شود.

از سوی دیگر انتظار می رود تولیدکنندگان با توجه به افزایش قیمت ها نگران افزایش قاچاق در بازار باشند و رایزنی های خود را آغاز کنند. اما این بار باید منتظر ماند و دید چه کسی برنده این درگیری خواهد بود.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما